Dowiedz się jak pielęgnować drewno.

Zapraszamy do naszego poradnika.

Jak wybrać najlepszy impregnat do drewna?

Jaki impregnat do drewna wybrać? Jak wybrać najlepszy impregnat do drewna? Który impregnat do drewna jest najlepszy a przy tym tani? Czym różni się impregnat od lakierobejcy czy lazury do drewna?

 

Świat konsumenta jest coraz bardziej skomplikowany w czasach, gdzie różnorodność oferty bez względu na branże jest bardzo duża a producenci kuszą reklamą i promocjami. Tak się dzieje również w branży farb i lakierów oraz impregnatów do drewna, gdzie półki uginają się od produktów różnych producentów jak Altax, Drewnochron, Sadolin, HartzLack, V33 i wielu innych rozwiązań konkurujących ze sobą. Dodatkowo reklamy przekonują, że każdy z produktów to najlepszy impregnat do drewna, najlepszy olej do drewna, najlepsza lakierobejca do drewna czy lazura.

To wszystko skłania po zakupie mebli ogrodowych, huśtawki ogrodowej, altany czy płotu, do pytania – jaki efekt pomalowanego drewna chcemy uzyskać oraz jaką funkcję pełni pomalowany element?

Kluczową jest kwestia czy drewno znajduje się na zewnątrz czy wewnątrz pomieszczenia, czy jest narażone na słońce, deszcz, śnieg?  Z badań polskich konsumentów wynika, że produktem najczęściej wybieranym do dekoracyjnego malowania i ochrony drewna na zewnątrz jest impregnat do drewna, więc jemu poświęcimy więcej uwagi. Jaki powinien być skuteczny impregnat do drewna, czym powinien się charakteryzować, jaki impregnat do drewna wybrać? Czyli jak wybrać najlepszy impregnat do drewna?

Aby dokonać właściwego wyboru trzeba zwrócić uwagę na 4 cechy kupowanego impregnatu:

1) Dobry impregnat do drewna powinien zawierać substancje biobójcze.

Skuteczny impregnat do drewna powinien zawierać substancje biobójcze. Z uwagi na to, że zabezpieczanie dotyczy drewna na zewnątrz, każdy impregnat do drewna powinien zawierać w swoim składzie substancje biobójcze chroniące przed owadami i grzybami na które narażone jest takie drewno. Elementy drewniane narażone na wodę i promieniowanie UV stosunkowo szybko tracą swoją pierwotną strukturę i stają się doskonałą pożywką dla owadów ale przede wszystkim różnych grzybów.  Jeśli nie zabezpieczymy drewna przed rozwojem takich mikroorganizmów to w ciągu kilku lat z pięknego płotu czy ławki zostanie kupka próchna.

Aby zabezpieczenie było skuteczne należy maksymalnie odciąć dostęp wody do głębszych warstw drewna, ale także koniecznie należy drewno nasączyć środkami które uniemożliwią rozwój grzybów czy żerowanie owadów.najlepszy impregnat do drewna Wszyscy producenci mają w swojej ofercie impregnat do drewna z takimi substancjami. Ważny jest jednak ich odpowiedni stopień stężenia. Dodatkowo dobry impregnat do drewna powinien zawierać substancje biobójcze także w wersjach kolorystycznych, a nie wyłącznie w bezbarwnym podkładzie. Rekomendowany impregnat do drewna HartzLain Decor zawiera maksymalną skuteczną dawkę biocydów chroniących drewno i to zarówno w wersji bezbarwnej jak i kolorowej. Dzięki temu niezależnie czy używa się z podkładu bezbarwnego czy nie, drewno jest skutecznie zabezpieczone! Dodatkowo oszczędzasz na drogich podkładach oraz czasie który byłby konieczny na ich wymalowanie.

2) Dobry impregnat do drewna nie zakrywa rysunku słojów drewna.

W przypadku dekoracyjnej funkcji impregnatu do drewna, ważne jest aby wersja kolorystyczna impregnatu do drewna nie zakrywała rysunku słojów drewna. Drewno jest materiałem który bardzo chętnie wykorzystujemy w swoim otoczeniu ze względu na jego walory estetyczne i naturalne pochodzenie. Lubimy ciepłą powierzchnię drewna, jego strukturę i wygląd. Przez nakładanie różnych preparatów np. impregnatu do drewna chcemy zabezpieczyć je przed niszczącym wpływem otoczenia ale także nadać mu oczekiwany kolor, połyskowość czy charakter. Przecież dlatego malujemy i dekorujemy drewno impregnatem do drewna aby szlachetne słoje drewna wydobyć a nie zakrywać. Dlatego tak istotne jest stosowanie impregnatu do drewna czy np. lazury które są barwione pigmentami o jak najdrobniejszych cząsteczkach. Im grubsze ziarna pigmentu w stosowanym preparacie, tym bardziej będzie on zakrywał malowane drewno i ukrywał jego naturalny wygląd.

Największe naturalne wydobycie słojów uzyskujemy stosując impregnat do drewna barwiony super drobno mielonymi pigmentami jak np. HartzLain Decor. Takie super drobno mielone pigmenty mają tak małe cząsteczki, że nie tworzą one dodatkowej zakrywającej optycznie drewna powłoki, tylko równomiernie pokrywają strukturę drewna, wszystkie jego wgłębienia i uwypuklenia, przez co efektownie podkreślają usłojenie i naturalną strukturę.

3) Dobry impregnat do drewna powinien mieć gwarancję na wiele lat.

Wiele reklam impregnatów do drewna powołuje się na gwarancję oraz wieloletni efekt zabezpieczenia i dekoracji. Praktyka jest jednak różna. Gwarancje zawierają rozmaite obostrzenia i warunki które należy spełnić żeby z niej skorzystać. Często są one bardzo trudne do spełnienia albo nie uwzględniają rozmaitych zastosowań drewna wokół domu. Po czasie okazuje się, że to nie gwarancja chroni drewno. Prawda jest oczywista, tylko impregnat do drewna, który zawiera odpowiednio trwałe żywice, pełne zabezpieczenie biologiczne, odporne drobnoziarniste pigmenty, daje gwarancję pełnej i kompleksowej ochrony przed deszczem, promieniami UV. Aby mieć prawdziwą gwarancję skutecznej ochrony drewna należy przed zakupem sprawdzić czy dany impregnat do drewna zawiera te składniki czy nie. Wszystkie te warunki spełniają rekomendowane impregnaty HartzLain Decor.

4) Dobry impregnat do drewna powinien być tani.

Idąc do marketu budowlanego typu: Castorama, Leroy Merlin, Obi , sklepu z farbami i lakierami czy szukając impregnatu na ceneo.pl, allegro.pl, oprócz jakości szukamy ceny. Jednak prawdziwą cenę tworzą różne korzyści i właściwości produktu, lub ich brak, które będą widoczne podczas jego użycia i w kolejnych miesiącach i latach używania drewnianych elementów w swoim domu czy na działce. Co istotne, często korzyści lub wady impregnatu zauważymy  dopiero po dłuższym czasie i kiedy drewno ulegnie już mniejszej czy większej destrukcji. Dlatego warto dobrze wybrać impregnat do drewna już na wstępie aby nie dopuścić do nieodwracalnego uszkodzenia impregnowanych mebli, drzwi czy altany.

W przypadku impregnatu do drewna HartzLain Decor warto zwrócić też uwagę na jego wysoką wydajność sięgającą 12 m2 / litr. Istotny jest też szybki czas ukończenia prac lakierniczych – druga warstwa już po 20 minutach. Równie ważną kwestią jest brak kosztów gruntowania. To oszczędność ok 30% kosztów materiałów i czasu poświęconego na wymalowania. Dodatkowo najwyższej jakości pigmenty oraz trwałe żywice zapobiegające wypłukiwaniu impregnatu z drewna gwarantują znakomity i trwały efekt estetyczny.