Dowiedz się jak pielęgnować drewno.

Zapraszamy do naszego poradnika.

Konserwacja tarasu drewnianego. Jak przygotować drewniany taras do nowego sezonu?

Nasze zimy od wielu lat nie są aż tak obfite w śniegi i długo utrzymujące się mrozy jak to miało miejsce choćby 10 lat temu. Taka pogoda nie działa dobrze na drewno na zewnątrz. Woda utrzymująca się tygodniami na deskach w wilgotną zimę nie pomaga naszemu tarasowi.

Przy pierwszych kwietniowych słonecznych dniach warto zadbać o szybką i prostą odnowę tarasu, nie wymagającą skomplikowanych narzędzi. Taras drewniany na początek dokładnie myjemy, niezależnie od rodzaju deski czy jej zabezpieczenia. Mycie najlepiej wykonać za pomocą myjki ciśnieniowej ze specjalną obrotową końcówką. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do mycia tarasów drewnianych, przykładowo Flügger czy Karcher. Pomogą one usunąć grubsze zabrudzenia w postaci zielonego nalotu, ptasich odchodów, przebarwień. Miejsca szczególnie zabrudzone należy doczyścić przy użyciu szczotki z twardym włosiem używając nierozcieńczanego detergentu. Po dokładnym spłukaniu tarasu czekamy na jego pełne wyschnięcie aby ocenić stan desek. Najmniej pracy wymagają deski kompozytowe, które po dobrym umyciu i ewentualnie w zależności od oczekiwanego efektu pokryciu jedną warstwą oleju do drewna, są gotowe do dalszego użytkowania.

Do prawidłowej konserwacji tarasu drewnianego konieczne są odpowiednie preparaty.

Jeśli taras jest wykonany z olejowanych desek drewnianych, aby utrzymać jego estetykę oraz trwałość, konieczne jest coroczne zaaplikowanie nowej warstwy oleju, ale nie tylko. Wiosna to najlepszy moment do tej operacji. Odpowiednio dobrany olej do drewna nakładamy po dokładnym umyciu i wyschnięciu desek. Jeśli deski są poszarzałe to przed nałożeniem oleju można użyć specjalnych preparatów do rozjaśniania drewna. Najczęściej specjalistyczne płyny do ciśnieniowego mycia

drewna spełniają równocześnie tę funkcje. Aby taras drewniany dodatkowo zabezpieczyć przed czynnikami biologicznymi, deski tuż przed olejowaniem należy nasączyć impregnatem zawierającym środki zwalczające grzyby, siniznę i pleśnie. W zależności od potrzeb można użyć bezbarwnego impregnatu podkładowego ( w większości dostępnych marek tylko wersja gruntująca zawiera wymagane ilości środków aktywnych biobójczo) lub któregoś z kolorowych impregnatów zawierających już w sobie środki biobójcze w skutecznym stężeniu – na przykład nie drogi i bardzo wydajny impregnat do drewna Hartzlain Decor. Na koniec aplikujemy olej do tarasów.

 
Jaki wybrać olej do tarasu drewnianego?

Najlepsze rezultaty uzyskamy stosując olej, który podkreśli i odświeży barwę drewna, zabezpieczy je przed wodą i promieniami UV. Jednym z najbardziej trwałych i skutecznych olejów naturalnych jest olej Tungowy, pochodzący z nasion tungowca. Ten żółtawy, niezwykle skuteczny i trwały olej używany był w szkutnictwie morskim w Azji już od XIV wieku. Jednym z preparatów opartych w 100% na tym oleju jest szeroko znany HartzLack Tung Oil.

Olej do drewna aplikujemy bawełnianą szmatką lub gęstym pędzlem w sposób umożliwiający wnikanie oleju także w zakamarki często ryflowanych desek. Po 30 minutach od aplikacji drugiej warstwy zbieramy nadmiar oleju suchą szmatką, całość pozostawiając do wyschnięcia. Niektóre z impregnatów i olejów jak na przykład wspomniane wcześniej, można ze sobą mieszać co umożliwia uzyskiwanie bardzo szerokiej gamy kolorystycznej o dowolnym nasyceniu, przy jednoczesnych bardzo wysokich walorach ochronnych. Kawa na  odświeżonym w ten sposób tarasie zyska z pewnością nowy smak.