Dowiedz się jak pielęgnować drewno.

Zapraszamy do naszego poradnika.

Skuteczna impregnacja drewna. Jak właściwie wybrać dobry impregnat do drewna ogrodowego i tarasów drewnianych.

Impregnacja drewna ma jeden główny cel – zabezpieczenie drewna przed jego rozkładem i zniszczeniem pod wpływem mikroorganizmów takich jak grzyby czy owady.

Proces niszczenia drewna jest nierozerwalnie związany z dużą wilgotnością drewna. Woda wnikająca w jego strukturę stwarza odpowiednie środowisko dla rozwoju niszczących drobnoustrojów, w tym przed wszystkim grzybów. Prawidłowe zabezpieczenie drewna na zewnątrz powinno uwzględniać dwa aspekty. Po pierwsze ochrona przed wnikaniem wody i po drugie aktywne zwalczanie pojawiających się w drewnie grzybów i owadów.

Ochrona przed wnikaniem wody

Zabezpieczanie drewna przed wnikaniem wody można uzyskać poprzez jego nasączanie różnymi substancjami hydrofobowymi, przykładowo olejami do drewna. Drewno można też zabezpieczyć poprzez wytworzenie nieprzepuszczalnej dla wody powłoki przy użyciu lakierów, lazury czy lakierobejcy do drewna.  Jeśli mówimy o impregnowaniu drewna ogrodowego, tarasów czy mebli ogrodowych w celu zmniejszenia wnikania wody, to preparatami najbardziej odpowiadającymi tej definicji są oleje. Oleje do drewna najgłębiej w nie wnikają, wytwarzając wewnątrz drewna warstwę odporną na wodę. Dobry impregnat do drewna również zawiera żywice wnikające w powierzchowną warstwę drewna i uniemożliwia jej wnikanie w głębsze warstwy. Lakiery i lazury do drewna tworzą powłokę na powierzchni drewna, trudno więc tu mówić o impregnacji. Podobnie zachowuje się lakierobejca.

Decydując się na konkretny olej do drewna powinno się wybrać taki, który jak najgłębiej wnika w strukturę drewna. Równie istotne jest aby olej jak najdłużej utrzymywał swoje właściwości izolacyjne przed wodą. Z całej gamy olejów do zabezpieczania drewna na zewnątrz najbardziej skutecznym jest olej Tungowy. Znany ze swoich szczególnych właściwości od setek lat jest używany w szkutnictwie. Olej Tungowy jest bardzo odporny na działanie wody, w tym także słonej i bardzo długo zachowuje swoje właściwości hydroizolacyjne. Olej Tungowy jest więc doskonałym rozwiązaniem przy zabezpieczaniu drewna przydomowego i ogrodowego przed wnikaniem wody. Ochrona przed wodą przeciwdziała tworzeniu dogodnych warunków dla rozwoju niszczących mikroorganizmów. Poprzez łatwość pielęgnacji olej jest też najlepszym rozwiązaniem przy zabezpieczaniu tarasów drewnianych. Olej Tungowy z całą pewnością doskonale się sprawdzi do tarasów z drewna europejskiego jak i egzotycznego. Przy cyklicznych zabiegach pielęgnacyjnych będzie chronił olejowany taras przez wiele lat.

Aktywne zwalczanie pojawiających się w drewnie grzybów i owadów

Samo zabezpieczenie drewna przed nadmiernym wnikaniem wody nie zabezpieczy go całkowicie przed wnikaniem wilgoci. Te niewielkie ilości wilgoci są jednak wystarczające aby umożliwić rozwój np. grzybów czy sinizny drewna. Takie rozwijające się w wilgotnym drewnie mikroorganizmy mogą nieodwracalnie zniszczyć strukturę drewna. Powodują też jego próchnienie, zmiany koloru i odporności, a w konsekwencji całkowite zniszczenie drewnianych elementów.

Aby temu zapobiec stosuje się preparaty zawierające substancje chemiczne, które aktywnie zwalczają rozwijające się grzyby, bakterie czy owady. To właśnie takie preparaty są właściwymi impregnatami do drewna.

Naprawdę dobry impregnat do drewna na zewnątrz aby był skuteczny musi zawierać odpowiednie związki chemiczne które zwalczają mikroorganizmy niszczące drewno. Skuteczny impregnat do drewna musi zawierać takie aktywne substancje zwane biocydami w odpowiedniej ilości. Zbyt niska ich zawartość nie zabezpieczy drewna przed rozwojem pleśni czy sinizny. To czy dany preparat zawiera takie aktywne substancje w odpowiednich ilościach czy nie, kontrolowane jest przez państwowy Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Proces rejestracji i dopuszczenia przez ten Urząd do obrotu takich preparatów jest bardzo szczegółowy, długotrwały i skomplikowany. Wymaga przeprowadzenia dokładnych badań w certyfikowanym laboratorium potwierdzających działanie takiego impregnatu. Tylko przebadane i skutecznie działające impregnaty do drewna otrzymują dopuszczenie do obrotu i numer takiego pozwolenia. Taki numer pozwolenia musi być podawany na każdym opakowaniu impregnatu do drewna który ma działanie biobójcze.

Jeśli takiego numeru zezwolenia na opakowaniu nie ma to  znaczy, że taki preparat nie posiada właściwości zwalczania niszczących drewno grzybów czy owadów.  Warto więc przed podjęciem decyzji sprawdzić czy na opakowaniu jest numer zezwolenia wydanego przez URPL aby nie wydać pieniędzy na preparat, który nie posiada substancji aktywnie chroniących drewno przed jego destrukcją biologiczną, lub ilość takich substancji jest zbyt mała aby zapewnić skuteczną ochronę, a impregnatem jest tylko z nazwy.

Jak połączyć ochronę biologiczną z ochroną przeciw wodzie i uzyskać znakomity efekt estetyczny

Warto zwrócić uwagę, że drewno można wstępnie zaimpregnować aktywnymi biobójczo impregnatami do drewna, czyli nasączyć środkami przeciw rozwojowi grzybów i owadów oraz nadać mu oczekiwany kolor, a następnie aby zwiększyć jego ochronę przed wodą zaimpregnowane drewno można dodatkowo zaolejować.  W ten sposób uzyskamy bardzo trwałe i kompleksowe zabezpieczenie drewna narażonego na warunki atmosferyczne, oraz znakomity efekt estetyczny i wizualny. Oleje do drewna i oleje do tarasów wiodących producentów bez problemu można aplikować na położony wcześniej aktywny impregnat do drewna. Aby mieć pewność co do skuteczności tego rozwiązania najlepiej jest skorzystać z olejów i impregnatów do drewna tego samego producenta.

Jak wybrać najlepszy impregnat do drewna?